Slide

Stiri: Știri

Cotnari, premiată la International Wine Contest Bucharest

05.06.2014

Compania Cotnari a prmit nu mai puțin de șapte medalii de aur la International Wine Contest Bucharest 2014, competiție care a avut loc la începutul lunii și la care au participat mai mulți producători autohtoni, dar și de peste granițe.

Vinurile de colecție Feteasca Albă din 1995, Grasa de Cotnari din anii 1989, 1996 și Grasa de Cotnari 2005, precum și vinurile Blanc 2013, Grasa de Cotnari 2012 și Tămâioasa Românească 2012 au fost vinurile câștigătoare ale competiției, concurs care a adunat 700 de probe care provin din 20 de țări.

Concursul Internațional de Vinuri București a ajuns anul acesta la ediția cu numărul IX, fiind desemnat unul dintre cele mai importante concursuri din Europa Centrală și de Est.

Concursul s-a desfășurat în perioada 22-25 mai 2014 la Biblioteca Națională a României, iar premiile au fost oferite marți, 3 iunie.