Slide

Stiri: Economie

Deficitul balanţei comerciale s-a adâncit cu 15%, în primul semestru

10.08.2015

Exporturile ţării noastre s-au ridicat în prima jumătate a anului la 27,03 miliarde euro, în timp ce importurile s-au plasat la 30,32 miliarde euro. Astfel, deficitul balanţei comerciale s-a adâncit cu 15% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, la circa 3,3 miliarde euro, arată datele INS.

În primele şase luni ale anului trecut, deficitul balanţei comerciale se situa la 2,85 miliarde euro.

c de bunuri (Intra-UE28) în prima jumătate a anului a fost de 19,89 miliarde euro la expedieri şi de 23,33 miliarde euro la introduceri, reprezentând 73,6% din total exporturi şi 76,9% din total importuri.

Schimburile extracomunitare de bunuri (Extra-UE28) s-au plasat la 7,14 miliarde euro la exporturi şi de 6,99 miliarde euro la importuri, cumulând 26,4% din total exporturi şi 23,1% din total importuri.

Ponderi importante în structura exporturilor şi importurilor sunt deţinute de grupele de produse maşini şi echipamente de transport (44,6% la export şi 36,7% la import), alte produse manufacturate (33,2% la export şi 31,5% la import).

Acestea sunt urmate de produsele agroalimentare, băuturi şi tutun (8,2% la export şi 8,1% la import), produsele chimice şi produsele conexe (5,1% la export şi 13,9% la import), combustibili minerali, lubrifianţi (4,9% la export şi 6,6% la import) şi materii prime şi materiale (4% la export şi 3,2% la import).

În iunie, exporturile FOB au fost de 4,76 miliarde euro, importurile CIF au fost de 5,48 miliarde euro, rezultând un deficit de 719,9 milioane euro.

Faţă de mai, exporturile din iunie au crescut cu 6,3%, iar importurile cu 9%.