Slide

Stiri: Constructii

Indexul T.R.A.I.

Prețurile apartamentelor, în scădere

05.07.2016

Prețurile solicitate pentru apartamentele din marile orașe ale țării au început să scadă în iunie. Principalul motiv al declinului este reprezentant de intrarea în vigoare a Legii Dării în plată. Excepție face doar oraşul Constanța, unde preţurile au avansat cu 1,2%. Astfel, conform unui studiu realizat de imobiliare.ro, preţul mediu solicitat pentru apartamentele disponibile spre vânzare a scăzut cu 2,8% în prima lună de vară, de la 1.126 de euro pe metru pătrat util, la 1.094 de euro pe metru pătrat.

Vânzătorii de locuinţe vechi şi-au redus aşteptările cu 0,7% (de la 1.075 la 1.068 de euro pe metru pătrat), în vreme ce unităţile locative nou-construite s-au ieftinit în acest răstimp cu 4,2%, de la 1.159 la 1.110 euro pe metru pătrat.

În Bucureşti, preţul mediu solicitat pentru apartamentele disponibile spre vânzare a scăzut cu 2,8% în prima lună de vară, de la 1.126 de euro pe metru pătrat util, la 1.094 de euro pe metru pătrat.

Vânzătorii de locuinţe vechi şi-au redus aşteptările cu 0,7% (de la 1.075 la 1.068 de euro pe metru pătrat), în vreme ce unităţile locative nou-construite s-au ieftinit în acest răstimp cu 4,2%, de la 1.159 la 1.110 euro pe metru pătrat.

Cluj-Napoca a marcat o tendinţă de scădere a preţurilor luna trecută, suma medie solicitată de vânzători ajungând la 1.200 euro pe metru pătrat util – cu 0,7% mai puţin decât nivelul atins în urmă cu 30 de zile, respectiv 1.209 euro pe metru pătrat.

Constanţa este singurul dintre cele şase orașe analizate de Imobiliare.ro (Bucureşti, Braşov, Cluj-Napoca, Constanţa, Iaşi, Timişoara) în care Indicele Imobiliare.ro a consemnat o creştere în ultima lună, de la 956 la 967 de euro pe metru pătrat (o diferenţă de 1,2%).

De asemenea, în Iaşi, apartamentele s-au ieftinit, per ansamblu, cu 4% în ultima lună, de la 883 la 848 de euro pe metru pătrat util.