Slide

Stiri: Constructii

Lucrările de construcții noiembrie 2022.

Sectorul construcţiilor a crescut, în martie

13.05.2016

În luna martie, volumul lucrărilor de construcții a crescut, față de luna precedentă, ca serie brută, cu 39%, iar ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, a scăzut cu 1,5%, a anunţat Institutul Naţional de Statistică.

ƒFață de luna corespunzătoare a anului precedent, volumul lucrărilor de construcții a scăzut, atât ca serie brută, cât şi ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 0,3%, respectiv cu 1,9%.

ƒ În trimestrul I din 2016, volumul lucrărilor de construcții a crescut, față  de trimestrul I 2015, atât ca serie brută, cât şi ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 1,1%, respectiv cu 2%.

Volumul lucrărilor de construcții a crescut pe următoarele segmente: lucrările de reparații capitale cu 67,2%, lucrările de întreținere şi reparații curente cu 45,6% şi la lucrările de construcții noi cu 32,5%.

Pe obiecte de construcții au avut loc creşteri astfel: construcțiile inginereşti cu 63,6%, clădirile rezidențiale cu 39,7% şi la clădirile nerezidențiale cu 8%.

Ca serie ajustată  în funcție de numărul de zile lucrătoare  şi de sezonalitate, s‐a înregistrat o scădere cu 1,5%, evidențiată  la lucrările de reparații capitale cu 7,1%  şi la lucrările de construcții noi cu 3,8%. Lucrările de întreținere şi reparații curente au crescut cu 3,8%.

Pe obiecte de construcții s‐au înregistrat scăderi la clădirile nerezidențiale  şi la clădirile rezidențiale cu 26,6%, respectiv cu 6,0%.  Construcțiile inginereşti au crescut cu 9,5%.